Strona główna
Dieta
Tutaj jesteś

Dlaczego dieta ketogeniczna od dawna zdobywa tylu zwolenników?

6 grudnia, 2023 dieta ketogeniczna


Dlaczego dieta ketogeniczna od dawna zdobywa tylu zwolenników?

Dieta ketogeniczna to sposób żywienia, który od lat cieszy się dużą popularnością. Jest to dieta niskowęglowodanowa, wysokotłuszczowa, która ma na celu wprowadzenie organizmu w stan ketozy – procesu, w którym ciało spala tłuszcz jako główne źródło energii. Skuteczność diety ketogenicznej w odchudzaniu i poprawie zdrowia przyciąga coraz większą liczbę osób, które szukają skutecznych metod długotrwałej utraty wagi i poprawy swojej kondycji.

Pojęcie diety ketogenicznej

Dieta ketogeniczna, zwana również dietą keto, opiera się na ograniczeniu spożycia węglowodanów do minimum i zwiększeniu proporcji tłuszczu oraz białka w diecie. Większość kalorii pochodzi z tłuszczu, a tylko niewielka ilość z węglowodanów i białka.

Głównym celem diety ketogenicznej jest wprowadzenie organizmu w stan ketozy, w którym ciało przestawia się na spalanie tłuszczu jako głównej formy energii. W normalnych warunkach organizm czerpie energię przede wszystkim z węglowodanów, które są łatwo dostępne. Gdy dostęp do węglowodanów jest ograniczony, ciało zaczyna wytwarzać ketony – substancje, które powstają podczas rozkładu tłuszczu. Te ketony są potem wykorzystywane jako źródło energii dla organizmu. Dieta „keto” posiada obecnie wielu zwolenników, gdyż jest nietypowa w porównaniu do innych jadłospisów. Co prawda, odeszliśmy już od czasów, kiedy dieta kojarzyła się tylko i wyłącznie z zieleniną i ciągłym odmawianiem sobie jedzeniowych przyjemności, jednak masy pokochały ją za możliwość jedzenia dużej ilości tłuszczu, czyli m.in. fast foodów, bez robienia sobie wyrzutów.

Jakie są wady stosowania diety „keto”?

Niestety nie jest to pierwsza i ostatnia dieta, do której organizm musi się przyzwyczaić. W tym przypadku proces trwa znacznie dłużej. Ze względu na codzienne dostarczanie sporej ilości tłuszczu, organizm doznaje swojego rodzaju szoku, który skutkuje uczuciem przeciążenia. Zanim ciało wejdzie w stan ketozy, musimy przetrwać parę ciężkich tygodni związanych z objawami:

  • chronicznego zmęczenia
  • braku energii
  • problemów z koncentracją
  • nieprzyjemnym zapachem z ust

Z powodu wyżej wymienionych przyczyn ludzie często rezygnują z diety już w przedbiegach, gdyż ciężko im dotrwać do momentu wejścia w ketozę. Tym, którym się udało mogą pochwalić się zmianą sylwetki i spadkiem znacznej ilości kilogramów.

Korzenie diety ketogenicznej

Koncept diety ketogenicznej sięga lat 20. XX wieku, kiedy to dieta ta była wykorzystywana w leczeniu padaczki. Okazało się, że stosowanie diety niskowęglowodanowej i wysokotłuszczowej może skutecznie zmniejszyć częstość napadów padaczkowych u niektórych pacjentów. Od tego momentu dieta ketogeniczna zaczęła być badana i stosowana w innych obszarach zdrowia.

Tak, jak w przypadku każdej diety priorytetowo zaleca się konsultację z dietetykiem w celu wykonania odpowiednich badań i dostosowania diety pod indywidualne zapotrzebowanie. Układanie jadłospisu na własną rękę, bez odpowiedniej wiedzy może skutkować pogorszeniem stanu zdrowia czy uzyskaniem odwrotnych wyników do oczekiwanych.

Redakcja mimoda.pl

Cześć! Tutaj redakcja Mimoda, Tworzymy zgraną drużynę specjalistów z kilku dziedzin, aby ze starannością móc dzielić się z Wami naszą kilkuletnią wiedzą. Chcemy, żeby strona stanowiła dla naszych czytelników inspirację dla codziennego lifestylu. Kochamy naszą pracę i to Wy jesteście dla nas największą motywacją! Życzymy miłej lektury :)

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Poznaj różne przepisy na syrop z pokrzywy!
Jak zrobić bulion z kostki rosołowej?
Jak zrobić sos grzybowy z mrożonych grzybów?

Jesteś zainteresowany reklamą?

Jak zrobić sos grzybowy z mrożonych grzybów?