Strona główna
Uroda
Tutaj jesteś

Czym jest osteotomia szczęki i kiedy warto ją wykonać?

3 czerwca, 2024 Czym jest osteotomia szczęki


Osteotomia szczęki to chirurgiczny zabieg mający na celu korekcję wad kości szczęk, które mogą wpływać na wygląd twarzy oraz funkcjonalność zgryzu. Wady te objawiają się zazwyczaj dużym nosem, zapadnięciem okolicy podoczodołowej, małą wargą górną oraz nieprawidłowym ułożeniem górnych, przednich zębów względem zębów dolnych. Procedura ta często poprzedza leczenie ortodontyczne, które ma na celu uszeregowanie zębów, aby po zabiegu szczęka i żuchwa prawidłowo do siebie pasowały.

Jak wygląda zabieg?

Osteotomia szczęki przeprowadzana jest w pełnej narkozie, co zapewnia komfort i bezpieczeństwo pacjenta. Zabieg polega na przecięciu kości szczęki, przesunięciu jej do właściwej pozycji, a następnie zespoleniu za pomocą tytanowych płytek i śrubek. Operacja wykonywana jest wewnątrzustnie, co oznacza, że nie pozostawia żadnych widocznych blizn na twarzy. Więcej informacji znajdziesz na stronie: https://www.drszczyt.pl/.

Kiedy warto rozważyć osteotomię szczęki?

Osteotomię szczęki warto rozważyć w przypadku występowania znaczących wad zgryzu i struktury twarzy, które mogą wpływać zarówno na estetykę, jak i funkcjonalność. Pacjenci z poważnymi problemami ze zgryzem, zapadniętymi obszarami podoczodołowymi, małą wargą górną czy dysproporcją w ustawieniu zębów mogą znacząco skorzystać z tego zabiegu. Przed podjęciem decyzji o operacji, niezbędna jest konsultacja z ortodontą i chirurgiem szczękowym, aby ocenić, czy zabieg jest konieczny i jakich efektów można się spodziewać.

Jak przygotować się do zabiegu?

Przygotowanie do osteotomii szczęki obejmuje wykonanie szeregu badań diagnostycznych, które zapewniają bezpieczeństwo i skuteczność zabiegu. Należą do nich: oznaczenie grupy krwi, morfologia krwi, wskaźniki krzepnięcia, poziom kreatyniny, glukozy, elektrolitów (Na, K), badanie ogólne moczu, szczepienie przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu B (WZW B), elektrokardiogram (EKG), poziom witaminy D3 oraz pantomogram. Te badania pozwalają na dokładną ocenę stanu zdrowia pacjenta i minimalizują ryzyko powikłań podczas operacji.

Przebieg i rekonwalescencja

Zabieg trwa około 120 minut i wymaga hospitalizacji przez 2 doby. Rekonwalescencja trwa około 14 dni, a szwy są zdejmowane w 14. dobie po operacji. W trakcie rekonwalescencji konieczne są zmiany opatrunków w 2., 7. i 14. dniu. Przeciwwskazaniami do przeprowadzenia osteotomii szczęki są m.in. skazy naczyniowe, zaburzenia krzepliwości krwi, nieuregulowane nadciśnienie tętnicze, nieuregulowana cukrzyca, infekcje ropne skóry i śluzówek, ciąża, niewydolność wątroby, próchnica, osteoporoza oraz zaawansowane choroby przyzębia.

Artykuł sponsorowany

Redakcja mimoda.pl

Cześć! Tutaj redakcja Mimoda, tworzymy zgraną drużynę specjalistów z kilku dziedzin, aby ze starannością móc dzielić się z Wami naszą kilkuletnią wiedzą. Chcemy, żeby strona stanowiła dla naszych czytelników inspirację dla codziennego lifestylu. Kochamy naszą pracę i to Wy jesteście dla nas największą motywacją!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jaka sukienka do kowbojek sprawdzi się najlepiej?
Jak dobrać spodnie do czarnej koszuli?
Jak ubrać dziecko do przedszkola?

Jesteś zainteresowany reklamą?

Jak ubrać dziecko do przedszkola?