Strona główna
Zdrowie
Tutaj jesteś

Czy e-recepta może zastąpić tradycyjną wizytę u lekarza? Zalety i wady

28 października, 2024 Czy e-recepta może zastąpić tradycyjną wizytę u lekarza


Elektroniczne recepty wielu pacjentom ułatwiają życie. Czy możliwość uzyskania e-recepty bez wychodzenia z domu wiąże się z jakimś ryzykiem dla naszego zdrowia? W artykule przyjrzymy się zarówno korzyściom, jak i ograniczeniom związanym z procesem uzyskania i realizacji e-recepty. Sprawdzimy również, kiedy e-recepta rzeczywiście może zastąpić wizytę u lekarza, a kiedy należy się stawić w gabinecie lekarskim osobiście.

Czym jest e-recepta i jak działa w praktyce?

E-recepty wystawiane na odległość, przez podmioty medyczne realizujące usługi medyczne online, cieszą się dużą popularnością. Wystarczy, aby pacjent umówił się na wizytę online lub teleporadę u lekarza, następnie po zakończonej konsultacji otrzymuje on, praktycznie natychmiast, cyfrowy dokument uprawniający do zakupu przepisanych leków. E-recepta jest wysyłana w przystępnej postaci – jako wiadomość SMS i/lub wiadomość e-mail. Dodatkowo pacjent otrzymuje powiadomienie w aplikacjach mojeIKP i mObywatel oraz na swoim koncie pacjenta IKP [1].

Jak działa w praktyce e-recepta? Realizacja jest bardzo prosta:

  • pacjent udaje się do dowolnej apteki (na przykład w miejscu zamieszkania);

  • pacjent otwiera e-receptę na swoim urządzeniu elektronicznym i podaje farmaceucie czterocyfrowy kod dostępu oraz swój numer PESEL;

  • farmaceuta wprowadza dane do specjalnego systemu i wydaje przepisane leki.

Kiedy e-recepta może zastąpić wizytę u lekarza?

E-recepta może, w wielu przypadkach, zastąpić wizytę u lekarza. Dotyczy to np. pacjentów którzy biorą na stałe te same leki i potrzebują cyklicznie przedłużenia wcześniej wystawianych recept. Taka kontynuacja leczenia nie wymaga osobistej wizyty w gabinecie lekarza.

Inny przykład sytuacji, gdy recepta jest wystarczającym rozwiązaniem, to kompletowanie apteczki (domowej lub turystycznej) z prostymi, standardowymi lekami dostępnymi na receptę. Do takich leków należą np.:

  • leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe;

  • leki przeciwhistaminowe;

  • leki stosowane w łagodzeniu skurczów żołądka, przy zgadze, w przypadku ostrej biegunki lub refluksu;

  • maści z antybiotykiem na niewielkie infekcje skórne.

Niektóre objawy są na tyle łagodne, że pacjent nie musi udawać się z nimi osobiście do lekarza, tylko wystarczy że zamówi konsultację online i e-receptę.

Do dolegliwości, które można skutecznie skonsultować online, bez bezpośredniego badania fizykalnego przez lekarza, zaliczają się np.: 

  • alergia sezonowa;

  • biegunka u osoby dorosłej, bez objawów odwodnienia i gorączki;

  • ból miesiączkowy o łagodnym nasileniu;

  • delikatny ból mięśni i stawów po wysiłku fizycznym;

  • epizodyczne problemy z wypróżnianiem;

  • katar i łagodny ból gardła w przebiegu przeziębienia;

  • lekki, suchy kaszel bez innych poważnych objawów;

  • łagodna gorączka u osoby dorosłej, przy przeziębieniu lub grypie;

  • łagodne bóle głowy przy braku innych objawów neurologicznych;

  • łagodne dolegliwości żołądkowe, np. po zjedzeniu ciężkostrawnych potraw;

  • uczucie zgagi, które można złagodzić lekami hamującymi produkcję kwasu solnego w żołądku.

Zalety e-recepty

E-recepty są wykorzystywane w takich dziedzinach medycyny jak np.: dermatologia, kardiologia czy zdrowie psychiczne. Największe korzyści, jakie się z nimi wiążą się, to [2]:

  • łatwy dostęp – e-recepty są zapisywane od razu po wystawieniu w elektronicznym systemie. Dzięki temu, zarówno pacjent, jak i lekarz, mogą szybko, w dogodnym dla obu stron czasie, sprawdzić historię przepisywanych leków. Pacjent nie musi także przechowywać w domu papierowych dokumentów na wypadek gdyby zdarzyło mu się zapomnieć, który lek stosować i w jakich dawkach. Można to łatwo sprawdzić z poziomu aplikacji mobilnej lub internetowego konta pacjenta IKP. Elektroniczny system e-recept zmniejsza również ryzyko błędów związanych z ręcznym wypisywaniem recept przez lekarza;

  • wygoda i oszczędność czasu – e-recepty są dostępne bez wychodzenia z domu, nawet dla pacjentów z ograniczoną mobilnością, chorujących przewlekle lub zamieszkujących w trudno dostępnych miejscach (np. małych wsiach). Tymczasem w aptekach proces realizacji recepty przebiega bardzo szybko – farmaceuta ma dostęp do systemu e-recept, podobnie jak lekarz czy pacjent, co umożliwia sprawne wydanie leku;

  • zmniejszone ryzyko zakażenia podczas wizyty w gabinecie lekarskim u osób z przewlekłymi problemami zdrowotnymi lub osłabionym układem odpornościowym.

Ograniczenia i wady e-recepty

E-recepta stanowi świetne rozwiązanie dla osób potrzebujących szybkiego dostępu do leków, jednak zdarzają się sytuacje, gdy tradycyjna wizyta u lekarza jest niezastąpiona.

E-recepta może nie wystarczyć, kiedy [2]:

  • istnieje ryzyko, że pacjent nadużywa leków;

  • istnieje ryzyko, że pacjent nie zgłosił lekarzowi wszystkich istotnych objawów (na przykład ze względu na starszy wiek i problemy z koncentracją czy pamięcią);

  • pacjent potrzebuje szczegółowej diagnozy lub przeprowadzenia nowych badań;

  • sam lek nie rozwiąże problemu pacjenta i konieczne jest także wdrożenie innych metod leczenia, np. zabiegowych;

  • u pacjenta wystąpiły ostre objawy, stanowiące wskazanie do pilnych oględzin lekarskich lub nawet wezwania pogotowia ratunkowego.

Warto również wspomnieć o ograniczeniach e-recepty, w postaci różnych oszustw. Zdarzały się przypadki, kiedy nieuczciwe osoby podszywały się pod podmioty medyczne wystawiające recepty i oszukiwały pacjentów, celem wyłudzenia danych. Aby uniknąć tego typu sytuacji, najlepiej otwierać swoje recepty z poziomu oficjalnych aplikacji Ministerstwa Zdrowia lub z poziomu Internetowego Konta Pacjenta. Wskazane jest również, by [3, 4]:

  • nie klikać odruchowo w linki przesyłane w wiadomości SMS czy też e-mail (prawdziwa wiadomość z e-receptą nie zawiera żadnych podejrzanych linków);

  • sprawdzać, od kogo jest wiadomość e-mail i z jakiego adresu przyszła.

E-receptę należy traktować jako wsparcie dla pacjenta, lekarza i farmaceuty, rozwiązanie to doskonale uzupełnia tradycyjną opiekę lekarską, ale nigdy nie zastąpi jej całkowicie.

Źródła:

1. Pacjent. (n.d.). E-recepta. [online] Available at: https://pacjent.gov.pl/internetowe-konto-pacjenta/erecepta [Dostęp: 05.11.2024 r.]

2. Haleem, A., Javaid, M., Singh, R.P., Suman, R. (2021). Telemedicine for healthcare: Capabilities, features, barriers, and applications. Sensors International 2(2): 100–117.

3. Pacjent. (2024). Bezpieczna e-recepta. [online] Available at: https://pacjent.gov.pl/aktualnosc/bezpieczna-e-recepta [Dostęp: 05.11.2024 r.]

4. Pacjent. (n.d.). E-recepta pod lupą. [online] Available at: https://pacjent.gov.pl/aktualnosc/e-recepta-pod-lupa [Dostęp: 05.11.2024 r.]

Artykuł sponsorowany

Redakcja mimoda.pl

Cześć! Tutaj redakcja Mimoda, tworzymy zgraną drużynę specjalistów z kilku dziedzin, aby ze starannością móc dzielić się z Wami naszą kilkuletnią wiedzą. Chcemy, żeby strona stanowiła dla naszych czytelników inspirację dla codziennego lifestylu. Kochamy naszą pracę i to Wy jesteście dla nas największą motywacją!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

jaką rolę w terapii pełni psycholog
Czy e-recepta może zastąpić tradycyjną wizytę u lekarza
Jak znaleźć klinikę stomatologiczną

Jesteś zainteresowany reklamą?